Domy Dziennego Pobytu dla seniorów
Osoby starsze i niesamodzielne oraz ich rodziny mogą korzystać z usług opiekuńczych świadczonych przez działające w regionie domy dziennego pobytu. Marszałkowskie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 umożliwiły utworzenie miejsc opieki w 41 takich placówkach..
Kilkanaście dni temu członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska uczestniczyła w uroczystym otwarciu Dziennego Domu Seniora w Dobrem (powiat radziejowski).
- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Dzienne domy pobytu, których wiele powstaje na obszarach wiejskich, to odpowiedź na potrzeby osób w starszym wieku i ich rodzin. Zapewniają nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, ale pozwalają też aktywnie spędzać czas seniorom - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Domy dziennego pobytu to ośrodki wsparcia przeznaczone dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek bądź niepełnosprawność. Oferują opiekę, w tym posiłki, organizują zajęcia ruchowe, terapeutyczne, plastyczne i muzyczne, zapewniają dostęp do książek, mediów, organizują imprezy i spotkania towarzyskie. Funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej przez 8 godzin dziennie. W każdym z domu może przebywać do 30 podopiecznych.
Samorząd województwa rozdysponował wsparcie na działalność 40 domów dziennego pobytu w regionie. Z usług tych placówek skorzysta w sumie 1,7 tysiąca osób – seniorów i niepełnosprawnych wymagających opieki oraz ich opiekunów. Ośrodki prowadzą samorządy lokalne, firmy i organizacje pozarządowe. Usługi świadczone przez te placówki są z zasady bezpłatne (możliwe jest pobieranie jedynie symbolicznych opłat). Wartość wsparcia z RPO na realizację tych przedsięwzięć to 65 milionów złotych.
W Dziennym Domu Seniora, który powstał w ramach projektu „Utworzenie Dziennego Domu Seniora i usługi opiekuńcze świadczone na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych w Gminie Dobre” oferuje miejsce dla 15 osób. Będzie funkcjonował w dni robocze przez osiem godzin dziennie. Koszt jego realizacji to ponad 1 mln złotych, a kwota dofinansowania z RPO wyniosła 860 tys. złotych.