Co to jest zespół kruchości?
Zachęcamy do lektury artykułu poświęconego zespołowi kruchości.
Jego rozpoznanie nie jest wyrokiem, a negatywne objawy mogą być w znacznym stopniu ograniczone lub nawet odwrócone. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.
Na obraz kliniczny zespołu słabości składa się wiele nieprawidłowości, które na pierwszy rzut oka mogą się kojarzyć z typowym starzeniem się. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zespołu kruchości występuje duże nasilenie poniższych objawów, które znacząco wpływają na komfort życia seniora. U pacjentów obserwuje się:
- sarkopenię (utratę masy mięśniowej),
- niezamierzoną utratę masy ciała,
- obniżenie odporności,
- niedożywienie,
- zmniejszenie siły i tolerancji wysiłku, wyczerpanie,
- spowolnienie chodu,
- pogorszenie funkcji poznawczych (np. pamięci, koncentracji, komunikacji z innymi),
- zmiany nastroju, poczucie osamotnienia, występowanie lęku.
Leczenie i zarządzanie konsekwencjami zespołu kruchości jest przewlekłe, wielopłaszczyznowe i wymaga zaangażowania ze strony pacjenta i lekarza. W wielu przypadkach skuteczne jest przepisywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, aby poprawić komfort i sprawność seniorów. Co więcej, w celu zwiększenia wydolności organizmu czy wzmocnienia mięśni pacjenci powinni być zachęcani do podejmowania aktywności fizycznej (np. nordic walking, stacjonarne rowery) oraz kierowani na zabiegi rehabilitacyjne.
Źródło: https://www.doz.pl/czytelnia/a18089-Zespol_slabosci_kruchosci__to_nie_zwykle_starzenie._Objawy_diagnoza_leczenie
Grafika: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-bez-twarzy-trzymajacy-obraczka-7768211/