Kolonoskopia z „gwarancją” na 10 lat
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pn. „Kolonoskopia z gwarancją na 10 lat”, w którym dr. Krzysztof Pragacz odniesie się do mitów na temat kolonoskopii u starszych pacjentów.
Najwyższy wiek 65 lat, w którym wykonuje się badanie to granica umowna. Jak najbardziej wykonuje się takie badania u starszych pacjentów. Również dolna granica kwalifikacyjna ustalona na 50 r. ż. jest nieaktualna, ponieważ niestety zdarzają się polipy u coraz młodszych osób.
O wykonanie badania szczególnie powinni zabiegać pacjenci z uporczywymi biegunkami czy krwawieniami z przewodu pokarmowego. Jest to badanie bezpieczne dla osób niezależnie od ich wieku. Zwłaszcza, że przeważnie istnieje możliwość znieczulenia każdego pacjenta, więc problem z bolesnością czy innymi trudnościami w trakcie badania jest minimalizowany.
Czasem u starszych osób występuje problem z dobrym przygotowaniem do badania ze względu na gorszą pracę jelit. W takiej sytuacji trzeba poświęcić trochę więcej czasu i zmodyfikować to przygotowanie indywidualnie, co u młodszego pacjenta rzadziej jest konieczne.
Jeśli pacjent jest dobrze przygotowany i jelito w trakcie badania zostało obejrzane w całości, to zwykle przyjmuje się 10-letni okres gwarancji, że w tym jelicie nic złego pod względem onkologicznym nie powinno się wydarzyć.