Renta wdowia – cały czas można składać wnioski
W nieco ponad dwa miesiące do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło już przeszło pół miliona wniosków o nowe świadczenie – rentę wdowią. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas. Wypłaty ruszą 1 lipca br.
Renta wdowia to nowe świadczenie dla tych osób, które po śmierci małżonka mierzą się nie tylko ze stratą emocjonalną, ale i większymi kosztami życia, które dotychczas dzieliły na dwoje. Dzięki nowym rozwiązaniom wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Wypłaty ruszą 1 lipca 2025 r.
Nabór wniosków o rentę wdowią rozpoczął się 1 stycznia br. W ciągu niewiele ponad 2 miesięcy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło ich przeszło pół miliona. Stan na godz. 8 rano 6 marca br. wyniósł dokładnie 503 816 wniosków.
Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, nie mają powodów do obaw. Prawo do renty wdowiej ZUS (lub inny organ rentowy) przyzna od miesiąca, w którym złożony został wniosek - ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 roku prawo do świadczenia łącznie z rentą rodzinną będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku.
Warunki uzyskania renty wdowiej:
- osiągnięcie wieku emerytalnego,
- wspólność małżeńska do dnia śmierci,
- nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnieciem wieku emerytalnego,
- niepozostawanie w związku małżeńskim.
Szacuje się, że na wprowadzeniu renty wdowiej skorzysta ok. 2 mln Polek i Polaków. Wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać całą rentę rodzinną i część swojej emerytury. Regulacje zakładają wypłatę części drugiego świadczenia:
- w wysokości 15 proc. w okresie od 1.07.2025 r. do 31.12.2026 r.
- w wysokości 25 proc. od 1.01.2027 r.
Maksymalna wysokość pobieranych świadczeń to trzykrotność minimalnej emerytury.