500 plus dla seniora w 2022 roku
Seniorzy cały czas mogą starać się o świadczenie uzupełniające potocznie nazywane 500 plus dla seniora.
Od 2019 roku seniorzy mogą starać się o świadczenie uzupełniające potocznie nazywane 500 plus dla seniora. Przyznanie dodatku zależne jest od ZUS-u, dla którego opinię wydaje lekarz orzecznik. Dodatek ten jest uzależniony m.in. od stanu zdrowia seniora, jego dochodów, miejsca zamieszkania i obywatelstwa (wyłącznie polskie). Świadczenie jest wypłacane co miesiąc.
Z dodatku 500 plus dla seniora mogą korzystać osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, powyżej 75 roku życia i pobierające zasiłek pielęgnacyjny. Ponieważ świadczenie skierowane jest do osób niesamodzielnych, do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów.
Od marca 2021 roku próg dochodowy dla programu 500 plus dla seniora wynosi 1272,08 zł brutto. W sytuacji, gdy emerytura, renta lub inne świadczenie przekracza tę kwotę, 500 plus zostanie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Wniosek należy złożyć w ZUS, KRUS, drogą pocztową lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem opiekuna prawnego lub pełnomocnika.