Dbaj o swoje zdrowie, zrób kolonoskopię!
Zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. W ramach projektu przebadamy jeszcze blisko 2,5 tysiąca osób.
- Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu mieszkańcom regionu – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby pracujące lub pozostające bez pracy z przyczyn zdrowotnych w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.
Wolnymi miejscami na badania dysponuje jeszcze czterech realizatorów:
• Nowy Szpital Sp. z o. o. w Świeciu – zgłaszać mogą się osoby zamieszkujące powiaty świecki, tucholski, chełmiński, wąbrzeski, nakielski i sępoleński;
• Centrum Medyczne Ikar w Bydgoszczy,
• Novamed Sp. z o. o. w Brodnicy,
• Centrum Zdrowia Na Skarpie Sp. z o. o. w Grudziądzu.
W przypadku rejestracji do placówek w Bydgoszczy, Brodnicy i Grudziądzu pierwszeństwo mają mieszkańcy powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, żnińskiego i miasta Włocławek.
Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji
Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego w liczbach:
• z bezpłatnych badań skorzystało już blisko 18 tys. osób,
• zgłoszenia na badania przyjmują jeszcze 4 placówki w regionie,
• realizatorzy dysponują jeszcze blisko 2,5 tys. wolnych miejsc.
W tym roku kontynuowane będą także programy profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dorosłych i zapobiegania upadkom dla seniorów. Szczegóły wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego