Noc Muzeów w regionie
Noc Muzeów 2022 zbliża się wielkim krokami. To niepowtarzalna okazja, by zwiedzić muzea całkowicie za darmo lub za niewielką opłatą. Marszałkowskie jednostki kultury - bydgoska Opera Nova, Galeria Sztuki Wozownia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Pałac w Ostromecku - po raz kolejny włączają się w europejską akcję i nocą 14 maja otworzą się dla zwiedzających.
W tegorocznej edycji udział bierze Opera Nova w Bydgoszczy, która z tej okazji 14 maja zaprasza na spektakl „Straszny Dwór”. Bilety w specjalnej cenie można zakupić w kasie. Poza spektaklem opera zachęca do odbioru bezpłatnych, numerowanych "wejściówek" uprawniających do przejścia w zorganizowanej grupie trasą na co dzień niedostępną dla widzów. Więcej informacji na stronie opery.
Galeria Sztuki Wozownia oferuje bezpłatne zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem po Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego oraz do udziału w warsztatach rodzinnych „Światłokopie”, które poprowadzi kolektyw Good Night. W programie także prezentacja „300 tys. km/s”- dotycząca zagadnień z pogranicza sztuki i astronomii oraz doświadczeń fotografowania zjawisk świetlnych na niebie w różnych rejonach świata. Ponadto galeria zaprasza na książko- i plakatobranie. Więcej szczegółów na stronie.
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zachęca do wzięcia udziału w wernisażu wystawy „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”. Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata. Uzupełnieniem są unikatowe obiekty: preparaty (ponad 100-letnie skóry z tatuażami), obrazy, japońskie drzeworyty, filmy, artefakty związane z techniką tatuowania (np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki, więzienne „dziergałki”). Muzeum zaprasza również do zwiedzania wystawy stałej „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Szczegóły na stronie.
W Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt. „Świat Duchowej Wyobraźni. Dewocyjne obrazy pochodzenia fabrycznego w zbiorach etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”. Ekspozycja prezentuje najpiękniejsze obrazy z kolekcji, których istotną wartością jest fakt, że funkcjonowały w pobożności prywatnej mieszkańców Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Szczegóły na stronie.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje „Lekcje z tradycją” - bezpłatne oprowadzanie po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej oraz zaprasza na koncert z cyklu „Czy ten koncert to nie u Was”? Wieczorem można wziąć udział w plastycznej zabawie na podwórku KPCK, rysowaniu kredą i piaskiem. Informacje na stronie.
Na „Noc Muzeów z dreszczykiem” zaprasza Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku. Specjalne, nocne zwiedzanie pałaców w Ostromecku to doskonała okazja do obejrzenia zmieniających się systematycznie wnętrz Pałacu Nowego i Starego. Informacje na stronie.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zachęca do zwiedzania Biblioteki Bernardynów w towarzystwie tajemniczych mnichów oraz magazynu oraz introligatorni. Odbędzie się także Koncert na Strychu. Zagra poznańsko-bydgoskie trio Ala Kryształ. Przewidziano również atrakcje dla dzieci, które - aby uwolnić książki - podejmą się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek. Więcej na stronie biblioteki.
Muzealnicy naszego regionu organizują liczne wydarzenia, konferencje i warsztaty edukacyjne, promujące dziedzictwo Kujaw i Pomorza. Samorząd województwa przyznaje najlepszym w tej sferze własne wyróżnienia, Medale Hereditas Saeculorum. W konkursie Musejon Kujawsko-Pomorskie Wydarzenie Roku po raz trzeci wyróżnimy najlepsze przedsięwzięcia muzealne.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego