POChP tematem „Środy z Profilaktyką”
„Środa z Profilaktyką” organizowana przez NFZ poświęcona będzie przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) oraz profilaktyce antynikotynowej.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to często występująca choroba układu oddechowego, której można zapobiegać i którą można skutecznie leczyć. Charakteryzuje się utrzymującymi się objawami ze strony układu oddechowego (duszność, kaszel) i ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, spowodowanym przez istotne narażenie na szkodliwe cząstki lub gazy (dym tytoniowy, smog).
W Polsce na POChP choruje około 20% ludzi po 40 roku życia, czyli ponad 2 000 000 osób. Niestety, tylko 600 000 posiada rozpoznanie i jest aktywnie leczonych. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności jest przewlekła choroba. Nierozpoznana lub późno rozpoznana POChP skraca życie chorych o 10-15 lat. Jest trzecią przyczyną zgonów na świecie i czwartą w Polsce. Zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału serca trzykrotnie, a z powodu raka płuc–sześciokrotnie.
Najczęstsze objawy:
• Duszność –postępująca w czasie, nasilająca się przy wysiłku, stała.
• Przewlekły kaszel – przerywany lub nieproduktywny, nawracający świszczący oddech.
• Przewlekłe odkrztuszanie plwociny.
Przyczyny zachorowań:
• Palenie tytoniu – głównie papierosów, ale także – choć w mniejszym stopniu –cygar i fajki.
• Narażone są także osoby wdychające dym tytoniowy jako bierni palacze.
• Zanieczyszczenie powietrza (w miejscu pracy, wewnątrz pomieszczeń).
• Indywidualne predyspozycje (genetyczne, nieprawidłowy rozwój płuc).
Źródło: https://www.facebook.com/akademianfz/photos/a.1598976530164096/3618267841568278/?type=3&theater oraz https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2020/11/2-ulotkaPOCHP.6_pk-docx.pdf
Grafika: https://pixabay.com/pl/