Centrum opiekuńcze w Gronowie już przyjmuje podopiecznych
Centrum opiekuńcze w Gronowie już przyjmuje podopiecznych
Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w czwartek (22 lutego) w uroczystości otwarcia nowego centrum opiekuńczo-mieszkaniowego w Gronowie w gminie Lubicz w powiecie toruńskim. W oparciu o tę zrealizowaną ze środków rządowych inwestycję wkrótce powstanie tu gminne centrum usług społecznych wpisujące się w marszałkowską strategię integracji wsparcia społecznego i marszałkowski program tworzenia tego typu ośrodków w całym regionie.
– Chodzi generalnie o integrację całej sfery usług społecznych, którą chcemy krok po kroku zreorganizować. Ten otwarty dziś piękny obiekt to fundament przyszłego centrum usług społecznych, które będzie instytucją otwartą na potrzeby mieszkańców, wychodzącą aktywnie z ofertą do wymagających wsparcia, funkcjonującą w zupełnie innej formule niż obecne ośrodki pomocy społecznej. To element nowej już polityki w dziedzinie wsparcia społecznego, którą małymi krokami konsekwentnie wprowadzamy w naszym województwie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Gronowie, ulokowane w otoczonym ogrodem nowo powstałym parterowym budynku o powierzchni użytkowej 630 metrów kwadratowych, dysponuje dwudziestoma miejscami pobytowymi dla osób niepełnosprawnych, w tym niepełnosprawnych seniorów – dziesięcioma w dziennym systemie opieki i dziesięcioma w systemie opieki całodobowej. Zostało tak wyposażone, by mogły się po nim swobodnie poruszać także osoby używające wózków inwalidzkich oraz niewidome i niesłyszące, w tym m.in. w makietę braille’owską, dotykowy plan tylfograficzny i nawigację głosową. Kosztował 4,7 mln złotych, inwestycyjne wsparcie rządowe w ramach Funduszu Solidarnościowego wyniosło 3 mln złotych.
W ceremonii uroczystego otwarcia placówki uczestniczyli również radni województwa Katarzyna Lubańska i Jacek Gajewski oraz dyrektor marszałkowskiego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adam Szponka.
Tworzenie i funkcjonowanie przyszłych centrów usług społecznych zostanie sfinansowane w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027. To w gminie Lubicz – z usługami opiekuńczymi, ośrodkiem koordynującym pomocowy wolontariat sąsiedzki, klubem wsparcia seniora i socjoterapią dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą, wypożyczalną sprzętu rehabilitacyjnego oraz zespołem wsparcia kryzysowego – będzie kosztowało 7,7 mln złotych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego