Samobadanie piersi w „Środzie z Profilaktyką”
Samobadanie piersi w „Środzie z Profilaktyką”
Data publikacji
Tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” są zagadnienia związane z samobadaniem piersi.
Samobadanie piersi to:
- bardzo ważny element profilaktyki raka piersi;
- czynność pozwalająca na wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby nowotworowej, kiedy szanse na wyleczenie są największe.
Samobadanie piersi powinnyśmy wykonywać raz w miesiącu, 3–5 dni po zakończonej miesiączce. Należy robić to regularnie – dzięki temu wyczujemy ewentualną różnicę między kolejnymi samobadaniami.
Jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi:
- Krok 1 - Stań przed lustrem, opuść ramiona i przyjrzyj się swoim piersiom.
- Krok 2 - Unieś ręce do góry. Obejrzyj dokładnie swoje piersi. Zwróć uwagę na: kształt brodawek i otoczek, zabarwienie, zmiany skórne, wielkość, kształt i symetrię piersi. Każda asymetria dotycząca kształtu lub wielkości brodawek, otoczki lub całej piersi może być znakiem ostrzegawczym.
- Krok 3 - Oprzyj dłonie na biodrach i obejrzyj raz jeszcze swoje piersi. Porównaj symetrię i wygląd piersi. Następnie pochyl się lekko do przodu i ponownie obejrzyj swoje ciało.
- Krok 4 - Złącz trzy środkowe palce dłoni. Unieś lewą rękę nad głowę, a palcami prawej dłoni sprawdź swoją lewą pierś. W trakcie badania zataczaj palcami niewielkie koliste ruchy. Siła ucisków palców powinna być trójstopniowa, od słabego, przez umiarkowany do mocnego. Nie pomiń żadnego obszaru na powierzchni piersi i dokładnie zbadaj dół pachowy oraz okoliczne węzły chłonne. To samo wykonaj z prawą piersią.
- Krok 5 - Połóż się wygodnie na plecach, jedną rękę umieść za głową, a drugą zbadaj pierś tak jak wcześniej. To samo wykonaj z drugą piersią.
Więcej informacji w poniższym materiale edukacyjnym:
Materiał edukacyjny