Teleopieka - już wkrótce dla wszystkich potrzebujących
Teleopieka - już wkrótce dla wszystkich potrzebujących
Teleopieka domowa to nowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, będąca częścią marszałkowskiego programu dedykowanego seniorom. W styczniu 2019 r. bransoletki życia – urządzenia mobilne, na których oparty jest system przywoływania pomocy – otrzyma kolejnych 150 osób (nabór właśnie się rozpoczyna), a wiosną co najmniej 3000 potrzebujących. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, tel. 56 657 14 69.
- Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Teleopieka oznacza dla nich bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie niezależności, na której, wiemy to z przeprowadzonych badań, większości seniorów zależy. Rozbudowa systemu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne – mówił 9 października podczas spotkania z dziennikarzami regionalnych mediów marszałek Piotr Całbecki, któremu towarzyszyli dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Zdrowia Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu Adam Szponka, wicedyrektor Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Tomasz Pasikowski i Nikodem Dolata ze Związku Harcerstwa Polskiego.
Marszałkowski system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach - mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Pierwszym, pilotażowym etapem programu objęliśmy 55 starszych osób w całym regionie.
W styczniu grupa ta powiększy się o kolejnych 150 osób, wyłonionych w wyniku rozpoczynającego się właśnie naboru, prowadzonego przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Duży program teleopiekuńczy zostanie uruchomiony wiosną. W partnerstwie z gminami, kierując się kluczem proporcjonalności (w odniesieniu do liczby mieszkańców) rozdysponujemy 3000 bransoletek. Jeśli któraś z nich uzna, że potrzeba jej więcej opasek, będzie mogła dokupić kolejne i podłączyć je do naszego systemu. System ten będzie działał w oparciu o nasze własne regionalne centrum operacyjne, utworzone przez Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną.
Uruchomimy dedykowany teleopiece wolontariat osób młodych, oparty o harcerzy z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Będą oni pomagać starszym paniom i panom w kwestiach związanych z obsługą sprzętu. – Cieszymy się, że będziemy brać udział w tym projekcie, że będziemy towarzyszyć tym osobom. Będzie to korzystne zarówno dla seniorów, jak i dla naszej organizacji – stwierdził podczas wtorkowej konferencji prasowej podharcmistrz Nikodem Dolata z Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP.
Źródło: kujawsko-pomorskie.pl