Korona-oszuści

Korona-oszuści

Data publikacji

Bądźmy ostrożni - oszuści nie próżnują. Coraz więcej metod "na koronawirusa".
Korzystając z artykułu Piotr Łącki - psychologdlaseniora.pl, przedstawiamy 10 najczęściej spotykanych metod korona-oszustów.

1.    „Dezynfekcja” mieszkania
Powołując się na współpracę ze spółdzielnią bądź wspólnotą mieszkaniową, osoba oferuje dezynfekcję mieszkania. Aby była skuteczna, nakazuje na czas jej trwania opuścić mieszkanie i podczas naszej nieobecności je okrada.

2.    Niedopłata
Coraz częściej pojawiają się SMS-y o niedopłacie podatku lub konieczności dopłacenia za list czy przesyłkę. W treści wiadomości będzie znajdował się link, który ma nam ułatwić rozwiązanie problemu. Nie należy w niego klikać ani odpowiadać na taką wiadomość.

3.    Pieniądze zabrane do rezerwy NBP
Wysyłane są SMS-y informujące, że nasze pieniądze zostały przekazane do rezerwy Narodowego Banku Polskiego. Wiadomość zachęca, by się zalogować i w ten sposób zachować 1000 złotych. W ten sposób przestępcy przejmują nasze dane.

4.    Zakup maseczek i środków dezynfekujących
W obecnej sytuacji maseczki i środki dezynfekujące należą do towarów deficytowych i coraz trudniej je zakupić. Oszuści wykorzystują ten problem i różnymi metodami (SMS, e-mail) oferują zakup środków ochrony osobistej w atrakcyjnych cenach. Trzeba tylko wykonać szybki przelew bądź wysłać SMS-a. Ignorujemy takie wiadomości, w przeciwnym wypadku koszt przelewu lub SMS będzie zdecydowanie wyższy.

5.    Testy, szczepienia, leki na koronawirusa
Otrzymujemy wiadomość, że będą wprowadzane szczepienia na koronawirusa bądź możemy odpłatnie wykonać test na jego obecność. Z refundacją koszt ma wynosić 70 złotych. Kwotę można wpłacić od razu, aby uniknąć późniejszych kolejek. W takiej sytuacji oszuści często stosują zasadę ograniczonej dostępności. Z przesłanej treści wynika, że lek jest dostępny w ograniczonej ilości albo tylko dla nielicznych. Zachęcają tym samym do szybkiego podjęcia decyzji.
Należy również wystrzegać się zakupu innych produktów, które rzekomo mają przeciwdziałać zarażeniu się wirusem. Nieuczciwe osoby starają się w ten sposób sprzedawać np. herbaty czy suplementy diety.

6.    Fałszywa wiadomość od Światowej Organizacji Zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wspiera wymianę naukowych odkryć związanych ze sposobami prewencji i leczenia osób zarażonych COVID-19.
Załącznik fałszywego e-maila (rzekomo od WHO) ma zawierać aktualne informacje o rozwoju pandemii, tak naprawdę jednak instaluje na naszym komputerze zawirusowane oprogramowanie, które zapisuje wszystkie nasze ruchy i wpisywane hasła. Oszuści mogą w ten sposób zyskać dostęp m.in. do naszego konta bankowego.

7.    Zbiórka charytatywna
Aktualnie prowadzonych jest wiele zbiórek m.in. na sprzęt medyczny dla lekarzy i pielęgniarek czy dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Niestety nie wszystkie ze zbiórek są prawdziwe. Jeśli postanowimy wesprzeć akcję, najpierw należy dokładnie sprawdzić dane organizatora zbiórki i rzetelność prowadzonych przez niego działań.
 
8.    Oferty pomocy w odzyskaniu pieniędzy
Wprowadzone przez rząd ograniczenia mogły doprowadzić do poniesienia przez nas kosztów. Może chodzić o odwołany wyjazd zagraniczny albo bilet do teatru czy kina. Są oszuści, którzy przedstawiają się jako firmy wyspecjalizowane w odzyskiwaniu pieniędzy. Obiecują, że zrobią to szybko i zarzekają się, że ich prowizja jest niewielka. W ten sposób uzyskują dane i mogą nas okraść.

9.    Inwestycje finansowe i kredyty
Oszuści starają się na wiele sposobów przekonać nas na korzystne inwestycje w czasie pandemii. Obligacje, papiery wartościowe, akcje spółek medycznych mają zapewnić przypływ gotówki. Niestety okazuje się, że wiara w dobry moment na inwestycje może doprowadzić do utraty posiadanych pieniędzy.
Inni oszuści, często podszywając się pod banki, obiecują niskooprocentowane kredyty. W najbliższym czasie najlepiej unikać jakichkolwiek inwestycji i kredytów zawieranych poza placówkami banków.

10.    Fake newsy
Wiele osób rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o trwającej epidemii. Często mają one dobre intencje, niejednokrotnie jednak kryją się za tym oszuści. W tym drugim przypadku przeczytanie sensacyjnego newsa może wymagać zalogowania się bądź podania swoich danych. Gdy pojawi się takie żądanie, najlepiej opuścić stronę.

Cała treść artykułu tutaj.

Źródło: https://psychologdlaseniora.pl/artykuly/10-oszustw-w-czasach-koronawirusa-seniorze-strzez-sie/?fbclid=IwAR05Gc2QVanZdbtI-SM9Geo30-OXB_Cc4mxdpWaur7xyD7il1zF18N21R9Q
Grafika: https://pixabay.com/pl/

 


Adres źródłowy: https://infosenior.rops.torun.pl/aktualnosc/korona-oszusci

Załączniki
  • [0] https://infosenior.rops.torun.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/obrazek/2020-04/cartoon-character-2934389_1920.jpg?h=52ce5595&itok=iuD1Qi-I