Podsumowania 2020. Służba zdrowia radzi sobie w warunkach epidemii

Podsumowania 2020. Służba zdrowia radzi sobie w warunkach epidemii

Data publikacji

Segment medyczny marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce, to realne wsparcie dla instytucji służby zdrowia, które od wielu miesięcy muszą radzić sobie ze skalą wyzwań, z jaką nigdy wcześniej nie miały do czynienia.
 
- Trzeba pamiętać, że kiedy na początku ubiegłego roku ogłoszono publicznie, że mamy do czynienia z nieznanym, szybko rozprzestrzeniającym się wirusem i z pandemią na niespotykaną skalę, znaleźliśmy się w naprawdę bardzo trudnej sytuacji. Problemem była nawet dostępność masek ochronnych. Cieszę się, że w krótkim czasie udało nam się stworzyć system, który skutecznie wspiera wszystkie działające w ramach publicznej służby zdrowia szpitale i przychodnie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 
Wart 130 milionów złotych segment medyczny naszego pakietu antykryzysowego oznacza wsparcie dla wszystkich publicznych szpitali naszego regionu - wojewódzkich, miejskich i powiatowych oraz uniwersyteckich lecznic klinicznych. Obejmuje zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także niezbędne działania inwestycyjne.
 
Te liczby mówią same za siebie:
•    138 zakupionych respiratorów
•    11 zakupionych ambulansów
•    4 działające nowe systemy do oznaczania koronawirusa dla laboratoriów
•    40 defibrylatorów
•    3 miliony rękawic jednorazowych
•    650 tysięcy masek
•    ćwierć miliona fartuchów jednorazowych
•    18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali.
 
Z możliwości inwestycyjnych stworzonych w ramach pakietu antykryzysowego skorzystał m.in. szpital powiatowy w Mogilnie, który przeprowadził gruntowny remont pomieszczeń oddziału wewnętrznego i zakupił urządzenie do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń, a wcześniej specjalistyczny ambulans wyposażony w aparaturę intensywnej terapii oraz respirator transportowy.
 
W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowany na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym.
 
W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który jest na czas epidemii covidowym szpitalem koordynującym, powstały nowy oddział intensywnej terapii i centralna sterylizatornia.
 
W związku z sytuacją epidemiologiczną marszałek Piotr Całbecki zdecydował o przyspieszonym oddaniu do użytku szpitala zakaźnego w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Jednostka na 39 łóżek jest obecnie w trakcie organizacji. Jej parter jest obecnie wykorzystywany jako punkt szczepień przeciw Covid-19.
 
Inicjatywą gospodarza województwa było też zorganizowanie dwóch ośrodków wsparcia wytchnieniowego dla medyków z pierwszej linii walki z epidemią. W ośrodkach edukacji ekologicznej w Przysieku w Górznie lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni mają do dyspozycji 126 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami. Zapewniamy tu także wsparcie psychologiczne i wyżywienie oraz książki i audiobooki udostępnione przez  Książnicę Kopernikańską. Z tej oferty skorzystało już 1,5 tysiąca osób, którym udzielono łącznie 3 600 noclegów.
 
Dla działających w systemie publicznej służby zdrowia przychodni i szpitali samorząd województwa zakupił kombinezony, maski (w tym certyfikowane maski przeciwdrobnoustrojowe), fartuchy i rękawice ochronne. Dostępne są od ręki, bezpłatnie; zgłoszenia za pomocą formularza należy wysłać na adres soiat[1]kujawsko-pomorskie [dot] pl. Zamówienia można odbierać z magazynu Centrum Konferencyjnego Daglezja w Przysieku, ale w razie potrzeby dostawę zapewnia Urząd Marszałkowski. Zapraszamy do składania zamówień.   
 
Województwo kujawsko-pomorskie posiada obecnie 1 939 łóżek dla chorych na Covid-19 (w placówkach podległych samorządowi województwa 418, w szpitalu w Grudziądzu 535), w tym 172 respiratorowych.
 
Marszałkowski pakiet antykryzysowy z budżetem 910 milionów złotych finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 
W minionym roku, który upłynął pod znakiem epidemii, dwie kujawsko-pomorskie lecznice, od lat stale utrzymujące się w czołówkach poważnych rankingów medycznych, potwierdziły, że bez względu na sytuację funkcjonują na najwyższym europejskim poziomie. Chodzi o bydgoskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Obie placówki znalazły się na wysokich miejscach w dorocznej klasyfikacji opracowanej przez rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”. CO oceniono tym razem jako drugi najlepszy szpital w kraju (w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce); Szpital Dziecięcy, sklasyfikowany na 10. pozycji, uznany został za najlepszy wśród szpitali pediatrycznych.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło i grafika: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36658-podsumowania-2020-sluzba-zdrowia-radzi-sobie-w-warunkach-epidemii
Grafika: Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

 


Adres źródłowy: https://infosenior.rops.torun.pl/aktualnosc/podsumowania-2020-sluzba-zdrowia-radzi-sobie-w-warunkach-epidemii

Załączniki
  • [0] https://infosenior.rops.torun.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/obrazek/2021-01/20210112_pakiet-f526f870.jpg?h=9fe44633&itok=vBeCKiOY
  • [1] https://infosenior.rops.torun.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif