Szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów
Szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów
Zakażenie pneumokokami może spowodować rozwój ciężkiego bakteryjnego zapalenia płuc, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania nawet o 80 procent. Zachęcamy do udziału w marszałkowskim programie profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca roku wybrane podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym drobnoustrojom ponad 2,4 tys. osób w wieku powyżej 65. roku życia.
- Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Naszymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Adresatami programu są osoby dorosłe powyżej 65. roku życia zamieszkujące powiaty, gminy i miasta, znajdujące się na liście realizatorów, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i znajdują się w grupie ryzyka - osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. W tym roku program realizowany jest w partnerstwie z 36 samorządami lokalnymi, które pokryją połowę kosztów. Program koordynuje Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. Środki województwa zaplanowane na realizację programu to ponad 360 tysięcy złotych.
Profilaktyka zakażeń pneumokokowych w liczbach:
• w ubiegłym roku zaszczepiono 1485 osób,
• w tegorocznej edycji zaplanowano 2414 szczepień,
• w 2021 roku projekt realizowany będzie w partnerstwie z 36 samorządami,
• dofinansowanie z budżetu samorządu województwa wynosi 360 900 zł.
Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, są także badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej, program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego oraz program profilaktyki upadków dla seniorów.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego