Cukrzyca – leczenie i profilaktyka

Cukrzyca – leczenie i profilaktyka

Data publikacji

Aktywność fizyczna w walce z cukrzycą i otyłością.

Cukrzyca dotyka miliony ludzi na świecie. Aż 90% zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, natomiast 10 % cukrzycy typu 1. Wspólnym elementem wszystkich typów cukrzycy jest podwyższony poziom glukozy we krwi, a w efekcie powikłania dotyczą wszystkich organów.

Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna to skuteczny sposób by zapobiec cukrzycy oraz pomóc w jej leczeniu. Nawet pół godziny regularnej aktywności fizycznej każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania. Preferowany w profilaktyce cukrzycy jest wysiłek aerobowy, np.: spacer, nordic walking, pływanie, jogging, jazda na rowerze czy aerobik. Osoby bez powikłań cukrzycy, w wieku 18-64 lat, zgodnie z zaleceniami WHO, powinny ćwiczyć przez 150 min na tydzień (bieganie, pływanie, jazda na rowerze) lub wykonywać 300 min ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (spacer, zakupy, praca na działce). Osoby z powikłaniami cukrzycy zestaw ćwiczeń muszą skonsultować z lekarzem.

W profilaktyce i leczeniu cukrzycy istotne jest również odpowiednie żywienie. Odżywianie według zasad diety DASH  może nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Jest też polecane w profilaktyce cukrzycy i otyłości.

Więcej informacji.

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/aktywnosc-fizyczna-w-walce-z-cukrzyca-i-otyloscia-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,577.html
Grafika: https://pl.freepik.com/

Adres źródłowy: https://infosenior.rops.torun.pl/aktualnosc/cukrzyca-leczenie-i-profilaktyka

Załączniki
  • [0] https://infosenior.rops.torun.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/obrazek/2022-12/world-diabetes-day-sugar-in-wooden-bowl-and-stethoscope-on-dark-background.jpg?h=ea6a795a&itok=y1AqI8uf